معرفی برنج

برنج از مهم ترین غلات و اقلام غذایی جهان است. نیمی از جمعیت جهان برنج را به عنوان غذای اصلی مصرف می کنند.  امروزه ده ها هزار گونه مختلف برنج در جهان وجود دارد اما در دو گونه زیستی کلی جای می گیرند. دو گونه اصلی برنج عبارت است از: برنج آسیایی و برنج آفریقایی.

تاریخچه:

برنج اولین بار در 800-1300 سال پیش در اطراف رودخانه پرل چین به صورت یک گیاه وحشی آشکار شده است. دانشمندان حدس می زنند که در اطراف رود یانگ تسه کیانگ اهلی شده است. برنج از آسیای شرقی به مناطق جنوبی تر و از آسیای جنوبی گسترش یافته است. و توسط استعمارگران اروپایی از آسیای غربی به اروپا و آمریکا توسعه داده اند .

تولید و کشت برنج:

برنج در بعضی از مناطق ایران مانند شمال، اصفهان، خوزستان و میانه کشت می شوند .از انواع برنج ایرانی می توان به برنج هاشمی، طارم، مامان میانه، چمپا و… اشاره کرد.

حدود 95 درصد تولید برنج در جهان در چین و هند و آسیای جنوب شرقی می باشد. اما در ایران به ترتیب استان مازندران، گیلان، گلستان، فارس، خوزستان و پارس آباد بیشترین کشت را دارد.

ارزش غذایی برنج:

برنج ارزش غذایی بالایی دارد. و شامل کربوهیدرات ها، قند، فیبر خوراکی، چربی ها، پروتئین های گروه B، کانی های Ca ,Fe ,Mg ,P ,K ,Na ,Zn ,Cu ,Mn ,Se می باشد.

نحوه نگهداری برنج:

میانگین دمای مورد نیاز برنج هنگام رشد باید بین 20 تا 37 درجه سانتی گراد باشد. پایین بودن دما باعث دیر رسیدن دانه ها و بالا بودن دما باعث کاهش تعداد سنبلچه های بارور و کاهش وزن دانه ها می شود. مناسب ترین میزان رطوبت برای برنج 70 تا 80 درصد است. رطوبت کمتر از 40 درصد عامل بازدارنده برای گلدهی برنج می شود.

برنج آب زیادی برای رشد مصرف می کند. گیاه آب دوستی به شمار می آید. اما گیاه آبزی نیست؛ زیرا برنج تار کشنده و ریشه فرعی را دارا است. آب مورد نیاز کشت برنج 80 درصد از آب باران تامین می شود. و 20 درصد باقی را از آب رودخانه و چاه به کار می برند. دمای آب باید بین 19 الی 30 درجه سانتی گراد باشد. اگر دمای آب کمتر از 19 درجه باشد مدت زمان لازم برای رسیدن دانه بیشتر می شود. و اگر بیشتر از 30 درجه باشد گسترش ریشه و عملکرد گیاه محدود می شود و بازدهی گیاه کاهش می یابد.

برنج در خاک های مختلف به شرط وجود آب مورد نیاز به عمل می آید. اما مناسب ترین خاک برای کشت برنج خاک رسی به همراه مقدار زیادی مواد آلی است.

معرفی برنج در هایپر مارکت پردیس مراغه:

انواع برنج های ایرانی، هندی و پاکستانی در فروشگاه پردیس قاری زاده وجود دارد. برنج ها هم به صورت کیسه ای و هم به صورت فله ای عرضه می گردد. از برنج های پر فروش این هایپر مارکت می توان به برنج ایرانی بقاء، برنج پاکستانی سارال، برنج هندی پامچال اشاره کرد؛ که این برنج ها از کیفیت بالایی نسبت به گونه های دیگر برنج برخوردارند.

برای دسترسی راحت مشتریان به محصولات مورد نیاز، می توانند از طریق اپلیکیشن پردیس کالا با نصب از کافه بازار یا از طریق سایت هایپر مارکت پردیس به آدرس پردیس مارکت به صورت اینترنتی خرید نمایند و درب منزل تحویل بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *